Kosova’dan Türkiye’ye Anadolu Medeniyeti ve İrfanına Yolculuk Programı Yapıldı

Genel Müdürlüğümüz ve Yunus Emre Enstitüsü iş birliğiyle “Anadolu Medeniyeti ve İrfanına Yolculuk” projesi Ankara’da MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı toplantı salonunda açılış programı ile başladı.

UNESCO tarafından 2021 yılı Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programına; Yunus Emre, Ahi Evran-ı Veli ve Hacı Bektaş-ı Veli de dâhil edilmesi yine benzer şekilde Cumhurbaşkanlığımız 2021 Yılının Yunus Emre ve Türkçe Yılı; Ahi Evran Yılı; Hacı Bektaş-ı Veli Yılı olarak kutlanmasını bir genelgeyle karara bağlamış, aynı şekilde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından “Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı” da 2021 yılının anma yılı olarak ilan edilmişti. Bu kapsamda Yunus Emre Enstitüsü Kosova Türk Kültür Merkezleri ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüz iş birliğinde “Kosova’dan Türkiye’ye Anadolu Medeniyeti ve İrfanına Yolculuk” konulu gezi ve inceleme programı hazırlandı.

Ankara’da Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı toplantı salonunda açılışı gerçekleştirilen programda Din Öğretimi Genel Müdürümüz Dr. Nazif Yılmaz, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Kosova’dan Türkiye’ye gelen tarih, arkeoloji, turizm, edebiyat, coğrafya, sosyal bilgiler gibi konularda çalışan rektör, belediye başkanı, müdür ve diğer kurum ve kuruluşların yönetici ve temsilcileri; öğretmenler, eğitim yöneticisi ve akademisyenler; medya temsilcilerinin bulunduğu 70 misafirin katılımıyla gerçekleşti.

Kosova’dan Türkiye’ye Anadolu Medeniyeti ve İrfanına Yolculuk programında Ankara Ulus İlk Meclis Anadolu İmam Hatip Lisesi Mûsikî Programı öğrencileri misafirlere tasavvuf, sanat ve halk müziğinin en seçkin örneklerini sundular. Ayrıca programda sahne alan Ankara seymenleri tarafından sergilenen halk oyunları Kosova’dan gelen misafirler tarafından ilgiyle izlendi. Açılış programı hediyeleşme ile sona erdi.

Açılış Programının ardından heyet Kosova’da doğan, iki ülke arasında manevi bir bağ olan İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’u anmak üzere İstiklal Marşı’mızın kaleme alındığı Taceddin Dergâhını ziyaret etti.

Bakan Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili Başkent Öğretmenevi’nde Kosova Heyetine Hitap Etti

Katılımcılar akşam yemeğinde ise Başkent Öğretmen Evi’nde Bakan yardımcımız Sayın Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili ile buluştu. Programda Genel Müdürümüz Dr. Nazif Yılmaz ve Kosova Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Mehmet Ülker eşlik etti.

Yemekte katılımcılara hitap eden Bakan yardımcımız Sayın Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili; “Kıymetli misafirler Kosova’dan Türkiye’ye Anadolu Medeniyeti ve İrfanına Yolculuk programıyla kitaplarda okuduğunuz değerli büyüklerimizi doğdukları, çalıştıkları ve ürettikleri yerleri göreceksiniz. Bu sizler ve bizler için büyük bir kazanım olacaktır. Bizim Anadolu irfanı dediğimiz bir kavram var yarından itibaren de Anadolu’ya geçerek Anadolu İrfanı kavramanı inşa eden bu coğrafyanın büyüklerini yerinde ziyaret edeceksiniz” dedi.

“Kosova ile Ankara’nın, Kırşehir’in, Konya’nın Gönül Bağı Var”

Konuşmasında Türkiye ve Kosova’nın tarihi, kültürel müştereklerine dikkat çeken Bakan yardımcımız Sayın Dr. Ahmet Emre Bilgili Kosova ve Ankara’nın, Kırşehir’in, Nevşehir’in bir gönül bağı olduğunu vurguladı. Bakan yardımcımız Sayın Dr. Ahmet Emre Bilgili bu coğrafyaların “gönül coğrafyamız” olduğuna dikkat çekti. Gönül coğrafyasına sahip bu iki ülkenin ilişkilerinin geliştirilmesi için böyle projelerin devamlılığının çok önemli olduğunu vurgulayarak böyle projelerin gönül köprüsü görevi yaptığını belirtti. Akşam programı, hediye takdimi ile sona erdi.

24 Ekim’de başlayan “Anadolu Medeniyeti ve İrfanına Yolculuk Programı” Kosova’dan gelen misafirlerin Kırşehir, Nevşehir, Konya ve Ankara ziyaretleriyle 29 Ekim 2021 tarihinde tamamlandı.